• KANUNUM Yürürlük Değerlendirmesi: Güncellik/Yürürlük Değerlendirmesi Bulunmamaktadır
(Kanunum resmi kaynak değildir; kullanıcılar sunulan yürürlük ve metin bilgilerini resmi kaynaklardan teyid etmelidir.)

 


T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı
Usul Müdürlüğü


 

SAYI : B.07.4.DEF.0.07.11/VUK.01.145

KONU : Otel işletmelerinin her şey dahil sistemi ile 298 sıra nolu Vergi Usul Kanun Genel Tebliğine göre adisyon düzenleyip düzenlemeyecekleri hk.

İLGİ : ............................tarihli dilekçeniz.


İlgide kayıtlı yazınız ile ilçenizde bulunan bazı otel işletmelerinin her şey dahil sistemi ile hizmet verdiği, konaklama sonunda konaklama konaklama ücreti olarak tamamen tur firmaları adına fatura düzenlediği, otel içindeki yiyecek ve içeceklerden ayrıca ücret alınmadığı, bunlara ait ücretlerin konaklama bedelinin içinde bulunduğu belirtilerek, bu gibi hizmet işletmelerinin 298 sıra nolu Vergi Usul Kanun Genel Tebliğine göre adisyon düzenleyip düzenlemeyecekleri sorulmaktadır.

Bilindiği üzere, 298 sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre, tom, boncuk veya özel kredi kartıyla takip edilen hizmetlerin tatil köyü, otel gibi konaklama işletmelerinde adisyon kullanılmasına gerek bulunmamaktadır.

Buna göre, her şey dahil sistemi ile hizmet verip konaklama ücretini tur firmaları adına düzenleyen otel işletmelerinde adisyon kullanılmasına gerek olmadığı düşünülmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Maddeye git

    Copyright © 2018. Kanunum bir Karakullukçu Dan. A.Ş. (Şirket) servisidir. “Kanunum” Şirket’in tescilli markasıdır ve tüm hakları saklıdır. Kanunum bir resmi kaynak veya hukuk danışmanlık servisi değildir. Kullanıcılar Hizmet Şartlarını okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. Adres: Aytar Cad. 28/4 Levent, 34330, İstanbul