İnternet üzerinden üyelik alınması sırasında, kredi kartı seçeneğinde sorun yaşanması halinde, Havale/EFT seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ödeme dekontunun info@kanunum.com adresine iletilmesi akabinde üyelikler açılacaktır.
 • KANUNUM Yürürlük Değerlendirmesi: Güncellik/Yürürlük Değerlendirmesi Bulunmamaktadır
(Kanunum resmi kaynak değildir; kullanıcılar sunulan yürürlük ve metin bilgilerini resmi kaynaklardan teyid etmelidir.)

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü,2004/1 Sayılı "Maliye Bakanliginin Teskilat ve Görevleri Hakkinda Kanun Hükmünde Kararnamede Degisiklik" Konulu Genelge

T.C.BAYINDIRLIK VE ISKAN BAKANLIGI

TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜGÜ

Tasarruf İşlemleri Dairesi Başkanlığı

Sayi : B.09.1.TKG0100001-073/1574 

Konu: 2003/11 sayili genelgeye ektir.

GENELGE NO:1574

2004/1

TAPU VE KADASTRO...........BÖLGE MÜDÜRLÜGÜNE 

.................................TAPU SICIL MÜDÜRLÜGÜNE 

.................................KADASTRO MÜDÜRLÜGÜNE

ILGI: 29/Eylül/2003 tarih ve B.09.1.TKG0100001-073/1568 (2003/11) sayili genelge.

Daha önce, 19/Temmuz/2003 tarih, 25173 sayili Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge giren, 4916 sayili  Çesitli Kanunlarda ve Maliye Bakanliginin Teskilat ve Görevleri Hakkinda Kanun Hükmünde Kararnamede Degisiklik Yapilmasi Hakkinda Kanun un Idaremizi ilgilendiren hususlarina açiklik getiren ilgi genelge yayimlanmisti.

Ancak, Maliye Bakanligi Milli Emlak Genel Müdürlügünden alinan muhtelif yazilarda, 4916 sayili Kanunun 6 nci maddesi ile degisik 4706 sayili Kanunun 7 inci maddesinin birinci fikrasinda yer alan,  Ifraz, tevhit, tescil ve tespit islemlerinin imar mevzuatindaki kisitlamalara tabi olmaksizin ve herhangi bir ücret, bedel ve gider karsiligi talep edilmeksizin Idaremizce yerine getirilmesi gerektigi ifade edilmektedir.

Bu nedenle, ilgi genelgenin 3-b maddesi asagidaki sekilde degistirilmistir.

b- 4706 sayili Kanun uyarinca yapilacak satis ve tahsis islemleri kapsaminda mahalli maliye kuruluslarinin, ifraz, tevhit, tescil ve tespit islemleri imar mevzuatindaki kisitlamalara tabi olmaksizin, herhangi bir ücret, bedel ve gider karsiligi talep edilmeksizin, Yasanin gerekçesinde belirtildigi üzere kurumumuzca, talebi izleyen iki ay içinde yerine getirilir. Gerek bu taleplerin ve gerekse bilgi ve belge taleplerinin karsilanmasi sirasinda tapu harci, özel islem vergisi, damga vergisi, egitime katki payi ve döner sermaye ücreti tahsil edilmeyecektir.  

Ancak, imar uygulamalari ve harita yapimini gerektiren islemlerin Maliye Bakanliginin ilgili kurulusunca yaptirilmasi gerekmektedir.

Ilgi genelgenin bu genelgeye aykiri hükümleri yürürlükten kaldirilmistir.

Maddeye git
  Dosyalar
  
  
  İlgili mevzuat yürürlükte değilse, bu ek/formları da yürürlükte olmayabilir.

  Copyright © 2018. Kanunum bir Karakullukçu Dan. A.Ş. (Şirket) servisidir. “Kanunum” Şirket’in tescilli markasıdır ve tüm hakları saklıdır. Kanunum bir resmi kaynak veya hukuk danışmanlık servisi değildir. Kullanıcılar Hizmet Şartlarını okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. Adres: Aytar Cad. 28/4 Levent, 34330, İstanbul