ABD Yüksek Mahkemesi IQ düzeyi ortalamanın 29 puan altında olan ve beyninin ön bölümü ameliyatla alınmış bir idam mahkumunun cezasının infazının durdurulması talebini reddetti. 74 yaşındaki mahkum dün gece Missouri'de idam edildi.

1972 yılında ailesinin odun kesme tesisinde çalışırken bir tahta parçasının kafatasını delmesi ve kemik parçalarının beynine itilmesi sonrası yapılan tıbbi müdahalede Cecil Clayton'un beyninin dürtü kontrolü ve problem çözme yeteneğiyle ilintili ön bölümü (frontal lobe) alınmış.  Clayton'ın aile üyeleri ve onu muayene eden psikiyatrlar bu olay sonrası Clayton'ın hayal görmeye başladığını ve hareketlerinin giderek daha şiddet içerir ve öngörülemez hale geldiğini belirtiyorlar.  Bu kazadan 2 yıl sonra Clayton, sinirini kontrol edemeyeceği korkusu ile kendi isteğiyle 15 aylığına bir akıl hastahanesinde kalmış. Hastahaneden taburcu edildikten sonra aynı tesiste çalışamayacağını düşünerek, polis olarak işe başlamış.  Ancak 9 ay sonra bu işi de bırakmış.  2001 yılında Clayton'un 1996'da işlediği cinayetin duruşmaları sırasında avukatlarının sunduğu savunmada Clayton'un kazası sonrası dönemde, 'sorumluluk gerektirecek herhangi bir pozisyonda olmaması gerektiğini düşünecek kadar kendisinden şüphe ettiği ve muhakemesiyle ilgili endişe duyduğu' belirtiliyor.

Clayton Kasım 1996'da eski kız arkadaşının emniyeti araması sonrası gelen polis memurunu, memur arabasında iken kafasından yakın mesafeden ateş ederek öldürmüş.  Eyalet mahkemesinde akli yetersizlik savunması reddedilmiş ve hüküm ve idam cezası eyalet mahkemesi ve federal mahkemede onanmış.   

Geçtiğimiz haftalarda Clayton'un avukatları, Clayton'un idam cezası sonucu öldürülecek olduğunu ve bu cezanın ne sebeple verilmiş olduğunu anlayacak akli yetkinliğe sahip olmadığını ve bu nedenle de idamının, yerleşik anayasal içtihat ve uygulamalar bağlamında, Anayasa'nın 'acımasız ve sıradışı ceza'yı yasaklayan maddesini ihlal edeceğini belirttiler.  Bu standart üzerinden yapılan talep, ABD Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi.  Clayton 17 Mart gecesi Missouri'de idam edildi.

Ocak ayında yapılan ve savunma tarafından sunulan psikiyatr muayenesinde Clayton idam cezasının bir Hıristiyan olarak imanının testi olduğunu, tanrının son anda müdahele edeceğini ve kendisinin Missouri'nin en iyi piyanistleri eşliğinde bir vaiz olarak ülkeyi gezeceğini belirtmiş.  Missouri Eyalet Savcılığının sunduğu psikiyatr raporu ise, Clayton'un idam tehdidinin kendisinde yarattığı duygusal stresle ilgili söylediklerinin, hem dürtüsel hem de bilişsel olarak kendisini bekleyen kaderi anladığını gösteriyor olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili haberinde The New York Times 1983'te, olaylar öncesinde yazılmış bir psikiyatr değerlendirmesinin öngörsüne yer vermiş:

'Şu an bu adamın iş dünyasında işlevsel olarak yer almasının hiçbir yolu yok.  Buna zorlanması halinde, hem kendisi hem de etrafı için bir tehlike arz edecektir.  Hem intihar hem de cinayete yönelik dürtüler olmuş -- şu ana kadar kontrol edilebilmiş olan.  Ancak baskı altında bu dürtülerin kötüye gideceği beklenebilir.'

KAYNAK:  The New York Times, 'Lawyers Seek Reprieve for Killer Who Lost Part of His Brain Decades Earlier' (Timothy Williams, 7 Mart 2015); The New York Times, 'Missouri Executes Killer Who Had Brain Injury' (Timothy Williams, 17 Mart 2015).