Çin'in en büyük hukuk bürosu Dacheng ve Dentons birleşiyor: Dünyanın en büyük hukuk bürosunda yaklaşık 6600 avukat olacak.

 The American Lawyer'ın 22 Ocak 2015 tarihli haberine göre, uluslararası hukuk bürosu Dentons ve Asya'nın en büyük hukuk bürosu Dacheng İsviçre Verein yapısı altında birleşmeye karar verdi.  Haberde, resmi duyurunun 26 Ocak 2015'te yapılacağı ve herşeyin planlandığı gibi ilerlemesi halinde, iki bürodan 68 partner'ın katılacağı bir törenle imzanın atılacağı belirtiliyor.  Bütünleşmenin tamamlanmasının da 90 gün kadar süreceği düşünülüyor.  Dacheng'de gerekli oylama sonucu birleşme 5 Ocak'ta onaylanmış.  Dentons ise birleşme kararını 9 Ocak'ta oylayarak onaylamış.

Dentons'un Global Girişimlerinden sorumlu Genel Müdürü Elliott Portnoy ve Global İşlemlerden sorumlu Başkanı Joseph Andrew, birleşmenin gerçekleçmesi öncesi geriye kalan tek adımın Çin yetkililerinin müsaadesi olduğunu belirtiyorlar.

Birleşme gerçekleşirse, yaklaşık 6600 avukatı olacak olan bu yeni firma, 4245 avukatla dünyanın en büyük bürosu olan Baker & McKenzie'yi geçmiş olacak.  Girişimin diğer önemi ise, Çin'in büyük bir firmasının ilk defa bu boyutta dünyaya açılıyor olması.  50 farklı ülkede 120 ofisi olması beklenen dev hukuk bürosunun bir başka dikkat çekici yönü, Portnoy ve Andrews'a göre, Dailan, Suzhou ve Wuhan gibi Çin'deki yerel merkezlerde bürosu olan ilk Amerikan menşeli hukuk bürosu olacak olması.  Firmanın en büyük ofisi Pekin ofisi olacak ve Dacheng'den 541 ve Dentons'dan 6 avukat bulunacak bu ofiste.

Habere göre, birleşme büyük bir Çin hukuk bürosunun yer aldığı ikinci, direk Çin firmalarına hizmet veren büyük bir Çin hukuk bürosunun yer aldığı ilk uluslararası birleşme.

2013'te Kanada'daki Fraser Milner Casgrain ve Fransız Salans ile birleşen Dentons'un bir süredir Çin yerel firmalarının uluslararası hukuk konularındaki büyüyen danışmanlık taleplerini karşılama amacıyla piyasaya girmeyi amaçlıyorlardı.  Çin yabancı hukuk firmalarının Çin hukuku üzerine danışmanlık vermesine müsaade etmiyor.  Dentons, uluslararası hukuk alanında hukuki danışmanlık talebi olan Çinli firmalara ulaşmak amacıyla, Çin'in en büyük yerel hukuk firması Dacheng ile birleşiyor.  

KAYNAK:  http://www.americanlawyer.com/id=1202715772786/Dentons-and-Chinas-Dacheng-Poised-for-Historic-Union