Ernst Young, İngiliz Barosunun verdiği müsaade sonrası global hukuk hizmetleri bürolarına bir yenisini ekliyor.

4 Büyüklerden (Price Water House, Ernst Young, Deloitte Touche, KPMG) Ernst Young'a İngiliz avukatlık servisleri denetim kurulu tarafından (Solicitors Regulatory Authority) İngiltere'de hukuk hizmeti veren (ama bir İngiliz avukatlık ortaklığı olmayan) şirket olma izni verildi ('Alternative Buisness Structure Licence').  Ernst Young bu izni alan KPMG ve PWH'dan sonra üçüncü büyük muhasebe firması.  Bu atılım sayesinde EY'in (Ernst Young) 60 şehilrde 1100'den fazla kişiyle sürdürülen uluslararası hukuk hizmetleri daha da büyüyor olacak.

Geçtiğimiz yıl içinde EY Meksika, Kosta Rika, Singapur, Çin, Vietnam, Avustralya ve Yeni Zelanda'da hukuk grupları oluşturdu.  2017 itibarı ile 80 farklı ülkede (veya eyalette) hukuk servisi vermeyi amaçlıyor.

EY mevcut hizmetleri yanında şirketler hukuku, iş hukuku, ticaret kanunu ve finansal hizmetler alanlarında hukuk servisi veren entegre, çok yönlü bir hizmet hedefliyor.

İngiltere ofisi başkanı Steve Varley diyor ki:

'Geleneksel Hukuk Bürolarının iş modelleriyle rekabet etmiyoruz.  Yeni bir şey sunuyoruz.  Kurumun diğer bölümleriyle yakın mesafede çalışarak müşteriler, bir yandan tüm iş soruları konusunda tek noktadan servis alırken, diğer yandan uluslararası boyutumuzdan ve derin sektörel bilgimizden de faydalanıyor olacaklar.  İster büyük şirketlerarası düzenlemeler olsun, ister personel yapısıyla veya grup içi yeniden-yapılanmalarla ilgili sorular olsun, avukat, muhasebeci ve diğer uzmanların yan yana çalışmaları müşterilerimiz için gerçek bir avantaj olacak ve daha iyi hizmet vermemizi sağlayacak."

Önümüzdeki 6 ay içinde İngiltere grubuna 30 kadar yeni personelin alınması düşünülüyor.

Deloitte Touche, Eylül ayında Law Society (of England & Wales) Gazette'e verdiği demeçte, İngiltere'de hukuk servisi verme amacıyla lisans başvurusu yapmayı düşünmediğini belirtmiş.

KAYNAK:  Monidipa Fouzder, The Law Society of England and Wales, "EY enters UK legal market" (http://www.lawgazette.co.uk/practice/ey-enters-uk-legal-market/5045440.article)