İngiliz Barosu, Şeriat kurallarına göre vasiyet hazırlanmasına dair uygulama notunu eleştiriler üzerine yayından kaldırdığını bildirdi.

İngiliz Barosu (The Law Society of England and Wales), baro mensubu avukatlara Müslüman müvekillerin şeriatla uyumlu vasiyetname talepleri bağlamında yardımcı olması için bir uygulama notu ("Practice Note") yayımlamıştı.  Yoğun eleştiriler üzerine uygulama notu bir açıklamayla yayından kaldırıldı.

Bazı avukatların talebi üzerine Mart ayında hazırlanan not, özellikle kadın hakları grupları ve laiklik savunucuları tarafından eleştirilmekteydi.  

Bugün Baro başkanı Andrew Caplen yaptığı açıklamada, "Uygulama notunun amacı mensuplarımızın, İngiliz ve Galler kanunlarının müsaade ettiği boyutta, müvekillerine daha iyi hizmet edebilmelerini sağlamaktı.  Eleştiriler ışığında bu uygulama notunu gözden geçirdik.  Uygulamayı yayından kaldırdık; üzgünüz" dedi.

Karşıt guruplar Eylül ayında yayınladıkları açık mektupta, uygulama notunun "eşitlik ilkesi bağlamında sorunlu olduğunu çünkü notun cinsiyet ayrımcılığını destekleyen kanunlar bağlamında yol gösterici nitelikte olduğunu" belirtmişlerdi.

Laik Avukatlar Topluluğu (Lawyers' Secular Society) genel sekreteri Charlie Klendjian:

"Umuyoruz ki kampanyamız hukuk sistemimiz üzerinde sürekli olarak var olan ve istenmeyen dini etki--ve özellikle şeriat--tehdidine karşı hukuk camiasının dikkatini çekmiştir.  Umuyoruz hukukçular, ne pahasına olursa olsun laik bir hukuk sistemini korumanın önemini değerlendirirler" dedi.

KAYNAK:  The Law Society Gazette (http://www.lawgazette.co.uk/law/society-withdraws-sharia-wills-note/5045303.article)