Numara Taşınabilirliği Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bilgi Notu İçin Tıklayınız.

Numara Taşınabilirliği Yönetmeliğine ilişkin Bilgi Notu

 

Numara Taşınabilirliği Yönetmeliğinin 18 inci maddesinin 1 inci fıkrası değiştirildi. Değişiklik 16/5/2015 tarihinde yürürlüğe girecek.

Değişikliklere göre;

16/5/2015-1/1/2016 tarihleri arasında mobil numara taşınabilirliğinde arayan aboneler için ayırt edici olacak şekilde Kurum tarafından belirlenen uyarı tonu verilecek. Ancak, Abonelerden isteyenlerin, numara taşınabilirliğine ilişkin olarak uyarı tonunu almama hakkı olacak. Buna göre söz konusu tarihlerde uyarı tonu uygulamasında ilke arayan aboneye uyarı tonu verilmesi, istisnası ise abone tarafından uyarı tonu almama hakkının kullanılmış olmasıdır.

1/1/2016 ve sonrası için mobil numara taşınabilirliğinde arayan abonelerden sadece isteyenler için ayırt edici olacak şekilde Kurum tarafından belirlenen uyarı tonu verilecek. Buna göre, söz konusu tarihten sonrası için uyarı tonu uygulamasında ilke, uyarı tonu verilmemesi, i
stisnası ise abone tarafın uyarı tonu verilmesi isteğinin olmasıdır.

Abonelerini mobil numara taşınabilirliğinde uyarı tonu alma konusundaki tercihlerinin alınması ve 1/1/2016 tarihinde uyarı tonu verilmesine ilişkin olarak yapılacak değişiklik konusunda bilgilendirilmeleri, Kurum tarafından belirlenen usulle yapılacaktır.

Coğrafi numara taşınabilirliği ve coğrafi olmayan numara taşınabilirliğinde, ise arayan tüm aboneler için ayırt edici olacak şekilde Kurum tarafından belirlenen uyarı tonu verilecek.
 
İlgili Yönetmelik değişikliği için tıklayınız.