Eşini IŞİD saldırısında kaybetmiş olan ABD vatandaşının Twitter'ın IŞİD'le bağlantılı kişilerin içeriğini bloke etmeyerek Teröre Destek mevzuatını ihlal ettiği iddiasıyla açtığı tazminat davasında, Twitter davanın düşmesi için dilkeçesini sundu. Twitter, platformda yayımlanan içeriklerden sorumlu olmadığını ve her halukarda içerikle saldırı arasında bağlantı kurulamayacağını belirtti.

Recorder.com'da yayımlanan habere göre, Ürdün'de bir karakola yapılan saldırıda eşinin silahlı bir saldırgan tarafından vurularak öldürülmesi sonrası, Ocak 2016'da Tamara Fields adlı ABD vatandaşı kuzey Kaliforniya bölgesindeki ilk derece mahkemesinde Twitter'a karşı tazminat davası açmış.  Dava dilekçesinde Fields eşinin ölümüyle sonuçlanan saldırının sorumluluğunu üstlenen IŞİD'e Twitter'ın bilerek veya göz yumarak esaslı boyutta destek verdiğini çünkü Twitter'ın IŞİD'le ilişkili kişilerin içeriklerini bloke etmediğini belirtiyor.

Dilekçenin reddedilmesi ve davanın düşmesi için geçtiğimiz gün ilk derece mahkemesine dilekçesini veren Twitter, teröre desteği yasaklayan federal mevzuat altında şirketin Fields'ın eşinin ölümünden sorumlu tutulamayacağını, çünkü IŞİD'in örgüte terörist bulmak, kaynak bulmak veya propaganda yapmak için oluşturduğu içeriği Twitter'ın yaratmadığını hatırlatıyor.  Twitter'ın avukatları söz konusu ölümü şok edici bulmakla beraber, şikayet dilekçesinde sözü edilen ve Twitter'a atfedilen fiillerinden herhangi birisinin korkunç cinayete 'direk olarak yol açtığını' söylemenin makul olmadığını belirtiyor.  Dahası Twitter 1996 tarihli Telekomünikasyon Kanunu'nun 230uncu maddesi altında platformlarında üçüncü kişilerce içerik yaratılmasına izin veren enteraktif bilgisayar sistemlerinin bu içerikle ilgili geniş anlamda hukuken sorumsuz kılındıklarını da vurguluyor.  Fields'ın şikayet dilekçesininse Twitter'ca değil, teröristlerce yaratılmış içerikleri konu ettiği hatırlatılıyor.  

Twitter, bütün bunların ötesinde, Fields'ın şikayetindeki olgusal iddiaların saldırganla IŞİD arasında bile son derece zayıf bir ilişkilendirme yaratabildiğini, dilekçede yer verilen IŞİD açıklamasında saldırganın bağımsız hareket eden bir kişi olduğunun ('lone wolf') belirtildiğine dikkat çekiliyor.  Twitter, Fields'ın şikayetinin IŞİD'in yayınladığı mesajlarla örgüte katıldığı, saldırganın bir Twitter hesabı olduğu veya IŞİD'in Twitter yoluyla kaynak yarattığı gibi bir iddia bile öne sürmediğini vurguluyor.  Böyle bir şikayet dilekçesinin kabul edilmesiyle, internet içerik sağlayıcılarının sadece kullanıcılarının değil kullanıcılarının yazdıklarından etkilenenlerin işleyebilecekleri korkunç suçlardan da hukuken sorumlu tutulabilir hale geleceklerini hatırlatıyor.

KAYNAK:  http://www.therecorder.com/id=1202752063832