En son güncellemeler 14 Haziran 2024 iş günü sonunda yapılmıştır.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapıldı.Ayrıntılar için tıklayınız.

 Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapıldı.

 

Yönetmelik  değişikliğiyle,

·        Sigorta şirketlerinin belirledikleri temel primleri ve tarifeleri ilgili ayın başından son gününe kadar değiştiremeyecekleri yönündeki  fıkra hükmü yürürlükten kaldırılarak, sigorta şirketlerinin prim tutarlarında indirim veya zam yönlü hareket yapabilecekleri hususu eklendi.

·        Sigorta şirketleri belirledikleri temel sigorta primleri ve motorlu araç işletenlere uygulayacakları prim indirim ve artırım sebeplerini oranlarıyla beraber uygulamaya başlamadan 10 gün önce TRAMER'e bildirme zorunlulukları da 5 güne indirildi.

·        Yönetmeliğin 4. maddesine eklenen fıkrayla da Hazine Müsteşarlığı'nın, riski yüksek olan sigortalılar bakımından sigorta şirketleri arasında prim ve hasar paylaşımı için özel kurallar getirebileceği kuralı konuldu. Fıkra kapsamında bu sigortalıların primi Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğince yapılacak teklif dikkate alınarak Hazine Müsteşarlığı'nca tespit edilebilecektir.