Uluslararası Hukuk Bürosu birleşmelerinde İsviçre "Verein" yapısı yerine büyük büroların yeni seçimi İngiliz "CLG" statüsü

The American Lawyer'da yayınlanan "Global Law Firms and Vereins: The End of the Affair?" adlı bir yorum, uluslararası hukuk bürosu birleşmelerinde (Dentons, DLA Piper vb) birleşen büroların farklı yapılarının, kar ve muhasebelerinin kısmen  birbirinden bağımsız kalmasını mümkün kılan İsviçre "Verein" yapısının "geçtiğimiz 10 yılın neredeyse tüm uluslararası hukuk bürosu evliliklerinde" tercih edildiğini, dünyanın ciro olarak en büyük 15 hukuk bürosunun 5'inin Verein olduğunu ancak bunun değişmek üzere olduğunu belirtiyor.  

Analizde Verein yapısının esasen İsviçre hukukunda "Klüp" ve Birlikler ("Association") için düşünülmüş olduğu ve ticari amaçlı kurumlar açısından kabul edilebilir olup olmadığının tartışmalı olduğu söyleniyor.  Yazıya göre, her ne kadar İsviçre hukuku uzmanları bu anlamda fazla bir risk görmeseler de, bürolar için birleşmenin bir incelemede "Verein" olarak değerlendirilmemesinin sonuçlarının tehlikeli olabileceği vurgulanıyor.  Böyle bir durumda, örneğin, gruptaki bürolardan birinin eylemlerinin hukuki sonuçlarından tüm bileşenlerin sorumlu tutulması gibi sonuçların gündeme gelebileceği düşünülüyor.

Bu düşüncelerle 2010'da Deloitte'ın tercihini Verein yerine "Company Limited by Guarantee" (CLG) adlı İngiliz şirket yapısı yönünde kullandığı, 2016 ve 2017'de iki büyük birleşmede de yine CLG yapısının tercih edildiği belirtilmiş yazıda.  CLG adlı yapının da İngiliz Şirketler mevzuatı (Companies Act) altında bazı ayrıntılı bildirim yükümlülükleri getirdiği hatırlatılmış.

KAYNAK:  www.americanlawyer.com ,"Global Law Firms and Vereins: The End of the Affair?", C Johnson, 22.03.2017